Jakiego typu działania przeprowadza komornik? Jaka jest jego rola? Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Głównym celem działań zaordynowanych przez komornika jest zdobycie od dłużnika wierzytelności należnych wierzycielowi – są one odzyskiwane z majątku dłużnika. Trzeba przy tym mieć na uwadze to, iż do zadań komornika nie będzie należeć ocena zasadności długu. W gestii wierzyciela, nie komornika, należy wyznaczenie, z czego egzekucja będzie odzyskiwana. zleceniodawca musi wówczas liczyć się z tym, że otrzyma informację o braku szansy ściągania długu. Co w takim wypadku robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze zleceniodawca musi wiedzieć to, że komornik (rzuć okiem) będzie działał na jego polecenie. Dlatego też należy sobie bardzo dokładnie uświadomić kwestię napisania pisma egzekucyjnego, opracować dobrą strategię jak ściągnąć dług. Jeśli jako źródło egzekucji zostanie w nim wskazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, wtedy komornik będzie się zajmował egzekucją w tym dokładnie terenie. Gdyby się miało okazać, że dłużnik nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, wierzyciel zdobędzie informację o niemożliwości zdobycia należności. Im zatem więcej wiadomości na temat majątku dłużnika posiada wierzyciel, tym lepiej. Co więcej wierzyciel musi uczestniczyć we wszystkich etapach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu wie co się dzieje i może w dobrej chwili reagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Wielokrotnie zdarza się tak, że niemożliwość komornika może wyniknąć z faktu, iż zadłużony oficjalnie nie będzie niczego posiadał. W tego rodzaju momentach w rachubę wchodzą dwie opcje: przede wszystkim –zdołał przepisać majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z nielegalnych źródeł. Trzeba więc przeprowadzić research w temacie.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Jakby się mogło okazać, że dłużnik będzie zdobywał dochody z nie do końca legalnych źródeł, warto go poinformować, iż sprawą tą będzie zajmował się fiskus. Jeżeli z kolei wyjdzie na jaw pierwsza z wspomnianych powyżej opcji, wierzyciel ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której efektem może być zniwelowanie przepisania majątku.

Oprócz tego wierzyciel może wnieść u komornika wniosek o znalezienie majątku zadłużonego. W tej kwestii komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w momencie działań tego typu robionych na własną rękę, ponieważ posiadają dostęp do wielu ułatwiających to narzędzi. Te i pozostałe kwestie są dość zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze przykładowo typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Dobrze konsultować to ze specjalistami.