Jakiego rodzaju deklaracje, formularze i zaświadczenia będą do wypełniania w czasie prowadzenia firmy.

Jakiego rodzaju deklaracje, formularze i zaświadczenia będą do wypełniania w czasie prowadzenia firmy.

Prowadząc własną firmę trzeba się liczyć z tym, że raz na jakiś czas będą konieczne do wystawienia najróżniejsze formularze i zaświadczenia. W zależności od wielkości firmy i profilu działalności będzie ich różna ilość, lecz i tak nie ucieknie się od nich. Niektóre z nich będą związane ze sprawami księgowymi, inne zaś będą dotyczyć tematów kadrowych i płacowych.

dokumenty

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład jednym z głównych formularzy, jakie trzeba składać do skarbówki, będzie rozliczenie vatu – wfirma.pl sp. z o.o.. Akurat w tym przypadku jest oficjalny formularz, który trzeba stosować, jest on udostępniony przez ministerstwo finansów i dostępny dla każdego przedsiębiorcy.

Ciekawy tekst, nie sądzisz? Jeżeli zatem masz ochotę przeczytać podobny materiał, sprawdź co dla Ciebie mamy, to również będzie w Twoim.

Na tym formularzu wykazuje się vat z faktur sprzedażowych zmniejszony o kwotę wynikającą z zakupów, rzecz jasna wykazaną kwotę wpłacić trzeba w odpowiednim terminie na konto urzędu. Podczas codziennych obowiązków będzie się również korzystać z innych druków podatkowych, duża ich część z nich, podobnie jak VAT, ma dokładnie ustalony wzór i firmy, które je składają nie mają tu żadnej dowolności – co to jest vat z.

firma

Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com
Nieco odmiennie jest w przypadku spraw kadrowo-płacowych, jakich w każdej większej firmie także będzie sporo. Tu najczęściej zatrudnione osoby proszą o różnego rodzaju dokumenty, z których najczęściej chyba wystawia się zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Takie zaświadczenia są bardzo często wykorzystywane przy składaniu kredytów, a tych przecież naprawdę dużo się udziela. Jeśli chodzi o to zaświadczenie jest już dużo większa dowolność, gdyż nie istnieje jeden odgórnie narzucony wzór. Niektóre z banków wymagają czasami, aby wypełnione to było na ich drukach, lecz nie powinno być problemem, jeśli będzie to jakiś ogólny wzór, przy założeniu rzecz jasna, że będzie zawierać wszystkie potrzebne elementy – zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Niekiedy w firmie okazać się może, że będzie trzeba kogoś zwolnić, i w takiej sytuacji konieczne będzie załatwienie te sprawy formalnie. Niezwykle przydatny może być w takim przypadku wzór wypowiedzenia o pracę, wystarczy go uzupełnić o określone dane i przekazać zainteresowanemu pracownikowi.