Jakie kary grożą za posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie oraz jakie składki ZUS opłaca pracodawca?

Jakie kary grożą za posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie oraz jakie składki ZUS opłaca pracodawca?

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w firmie grozi istotnymi konsekwencjami. Za nielegalne oprogramowanie może nam zagrażać grzywna pieniężna, ograniczenie wolności, i także odebranie wolności (od trzech miesięcy do pięciu lat). Mało tego za nielegalne, pirackie oprogramowanie może grozić także zarekwirowanie wszystkich narzędzi przestępstwa, takich jak pecety, laptopy, płyty główne i tak dalej., oraz także zapłata zadośćuczynienia.

oprogramowanie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com
Jak więc widać kary za nielegalne oprogramowanie w firmie zdołają być faktycznie znaczne. Nielegalne, pirackie oprogramowanie można nadzwyczaj łatwo zidentyfikować, gdyż taki rodzaj oprogramowania nie posiada wybornej dokumentacji, instrukcji obsługi, jest też sporo tańszy od oprogramowania oryginalnego (jakie korzyści daje legitymacja ubezpieczeniowa). Co więcej numer seryjny często znajduje się na okładce albo opakowaniu płyty, zaś na samej płycie częstokroć znajduje się parę różnorodnych aplikacji. Kategorycznie wskazane jest kupić prawne oprogramowanie, niż łamać prawo, bo jak już pierwej dodaliśmy sankcje karne, grożące za nielegalne oprogramowanie w firmie, są naprawdę wysokie.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca winien zadbać nie jedynie o korzystanie z legalnego oprogramowania (jakie są kary za nielegalne oprogramowanie w firmie). Prócz tego chlebodawca posiada też dużo innych obowiązków. Wskazane jest choćby pamiętać o tym, iż legitymacja ubezpieczeniowa została zlikwidowana przez ZUS, zatem teraz to pracodawca musi co miesiąc dostarczać pracownikom określony druk, który potwierdza to, że są ubezpieczeni. Druk ten weryfikuje, iż składki na ubezpieczenie są odprowadzane. Prócz składek na ubezpieczenie pracodawca musi odprowadzać też inne rodzaje składek. Pracownicy podlegają też przymusowym ubezpieczeniom emerytalnym, chorobowym, i także wypadkowym i rentowym. Takie składki zus pracodawcy są po części poprzez niego opłacane, przykładowo składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 procent, z czego 9,76 procent jest opłacane przez pracodawcę – ile wynoszą składki zus pracodawcy.

Zaprezentowany zagadnienie napisaliśmy z myślą Twoje oczekiwania. Czekamy na twoją opinię, czy spodobał Ci się wpis. Daj nam znać – przejdź do strony akty notarialne toruń !

A składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 8 procent, z czego aż 6,5 procent płaci chlebodawca.