Jak założyć własne przedsiębiorstwo

Jak założyć własne przedsiębiorstwo

Założenie własnej firmy – na przekór obiegowej opinii – nie jest procesem skomplikowanym. W niniejszym materiale opiszę podstawowe procedury, jakie trzeba wykonać, by założyć własną firmę.
Od lipca 2011 działa w Polsce tak zwane „jedno okienko”, dzięki któremu możemy zarejestrować firmę w jeden dzień.

urząd

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracji dokonuje Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej, jednostka podległa Ministrowi.
Pierwsze kroki należy skierować do właściwego urzędu miasta. Nieodzownym dokumentem będzie dowód osobisty jak też wypełniony wniosek CEIDG-1. Chcąc zaś założyć biznes przez sieć internetową, konieczny będzie podpis elektroniczny. Założenie profilu zaufanego może z początku wydawać się zbyteczne (nieodzowna jest wizyta w urzędzie), jednakże w dalszej działalności biznesowej może się on okazać ogromnie pomocny (przykładowo do wysłania deklaracji skarbowych w drogą elektroniczną).
Kolejnym etapem będzie wizyta w ZUS-ie, ponieważ CEIDG przesyła do ZUS-u jedynie informację o fakcie, że powstało nowe przedsiębiorstwo.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy zamieszczone na niniejszej witrynie wiadomości są wystarczająco dokładne, to zobacz źródło, które zostało wykorzystane do zredagowania tego tekstu.

Należy jeszcze zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonujemy w ciągu 7 dni od zarejestrowania działalności, we właściwym wydziale. Autor

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jest to nasza pierwsza firma, wymagany będzie numer REGON. W przeciągu 7 dni od przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego, będzie przypisany nam unikalny numer REGON (zwykle trwa to ok. 2 dni roboczych). Nie ma obowiązku odwiedzin w Urzędzie Skarbowym, z wyjątkiem osób które zamierzają być podatnikami podatków VAT. W tymże przypadku niezbędne jest wypełnienie formularza VAT-R, jaki powinno się złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym razem z opłatą 170 zł. Osoba prowadząca działalność zobligowana będzie również do posiadania rachunku w dowolnym banku. Niektóre branże wymagają zezwoleń, z tej przyczyny przed rozpoczęciem działalności trzeba upewnić się czy nasza firma nie wymaga specjalnych zezwoleń.
Jeżeli potrzebujemy wsparcia w prowadzeniu firmy, starczy w przeglądarkę wbić hasło: biuro księgowe Bielsko-Biała czy też biuro rachunkowe(polecamy rozliczenie pit gdańsk) Bielsko-Biała, opcjonalnie usługi prawne – o ile prowadzimy firmę w tym mieście. Z pewnością znajdziemy ekspertów którzy pomogą nam w najtrudniejszych kwestiach związanych z prowadzeniem działalności.