Jak założyć własne przedsiębiorstwo

Jak założyć własne przedsiębiorstwo

Założenie własnej firmy – na przekór obiegowej opinii – nie jest procesem skomplikowanym. W niniejszym materiale opiszę podstawowe procedury, jakie trzeba wykonać, by założyć własną firmę.
Od lipca 2011 działa w Polsce tak zwane „jedno okienko”, dzięki któremu możemy zarejestrować firmę w jeden dzień.

urząd

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracji dokonuje Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej, jednostka podległa Ministrowi.
Pierwsze kroki należy skierować do właściwego urzędu miasta. Nieodzownym dokumentem będzie dowód osobisty jak też wypełniony wniosek CEIDG-1. Chcąc zaś założyć biznes przez sieć internetową, konieczny będzie podpis elektroniczny. Założenie profilu zaufanego może z początku wydawać się zbyteczne (nieodzowna jest wizyta w urzędzie), jednakże w dalszej działalności biznesowej może się on okazać ogromnie pomocny (przykładowo do wysłania deklaracji skarbowych w drogą elektroniczną).
Kolejnym etapem będzie wizyta w ZUS-ie, ponieważ CEIDG przesyła do ZUS-u jedynie informację o fakcie, że powstało nowe przedsiębiorstwo. Należy jeszcze zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonujemy w ciągu 7 dni od zarejestrowania działalności, we właściwym wydziale. Autor

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jest to nasza pierwsza firma, wymagany będzie numer REGON. W przeciągu 7 dni od przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego, będzie przypisany nam unikalny numer REGON (zwykle trwa to ok. 2 dni roboczych). Nie ma obowiązku odwiedzin w Urzędzie Skarbowym, z wyjątkiem osób które zamierzają być podatnikami podatków VAT. W tymże przypadku niezbędne jest wypełnienie formularza VAT-R, jaki powinno się złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym razem z opłatą 170 zł. Osoba prowadząca działalność zobligowana będzie również do posiadania rachunku w dowolnym banku. Niektóre branże wymagają zezwoleń, z tej przyczyny przed rozpoczęciem działalności trzeba upewnić się czy nasza firma nie wymaga specjalnych zezwoleń.
Jeżeli potrzebujemy wsparcia w prowadzeniu firmy, starczy w przeglądarkę wbić hasło: biuro księgowe Bielsko-Biała czy też biuro rachunkowe Bielsko-Biała, opcjonalnie usługi prawne – o ile prowadzimy firmę w tym mieście. Z pewnością znajdziemy ekspertów którzy pomogą nam w najtrudniejszych kwestiach związanych z prowadzeniem działalności.