Jak wygląda odlewanie ciśnieniowe? W którym przemyśle jest najczęściej wykorzystywane?

Jak wygląda odlewanie ciśnieniowe? W którym przemyśle jest najczęściej wykorzystywane?

Wytwarzanie odlewów metalowych pod postacią figurek albo też przedmiotów do użytku codziennego jest kwestią bardzo interesującą. Nie każdy wie jak tego typu proces wygląda oraz na czym polega. O co zatem chodzi w odlewaniu ciśnieniowym oraz jakiego rodzaju metale są podczas takiego zabiegu wykorzystywane?

odlewnia

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie ciśnieniowe (o tym), jak jak mówi nazwa to proces wykorzystujący wysokie ciśnienie. W czasie tego typu czynności metal, który znajduje się pod postacią ciekłą zmienia się w gotowy produkt. Technologię taką na pewno cechuje świetna dokładność jak również kształt uzyskany jest niemal dokładnym odbiciem formy. Do tego powierzchnia takiego gotowego produktu charakteryzuje się wspaniałą jakością, jak też wyroby takiej samej serii posiadają dokładnie takie same wymiary. To na pewno najbardziej istotne plusy tego typu technologii. W czasie tej pracy robione są głównie odlewy z mosiądzu (Alwro), cynku, magnezu albo też z glinu.

Na czym polega tego typu odlewanie? Chodzi o to, że metal, którym wypełniamy formę za sprawą ogromnego ciśnienia, podlega ruchowi. W taki sposób otrzymujemy doskonałą jakość produktów. Jak chodzi o odlewy, z pewnością odznaczają się doskonałymi właściwościami chemicznymi czy mechanicznymi. Ciśnienie, o którym mowa podczas takich czynności to nawet sto pięćdziesiąt MPa.

Kiedy chodzi o ograniczenia, jakim taka technologia podlega. To bez wątpienia będzie to duży koszt, jak chodzi o zainwestowanie w sprzęt, różnego rodzaju pomocnicze urządzenia jak również zrobienie odpowiednich form. Następną rzeczą, jaka może wpłynąć na to, iż taki produkt nie będzie mógł być wykorzystywany wszędzie jest na pewno jego nierównomierna struktura. Chodzi o to, że w momencie użycia tak silnego ciśnienia, w ciekłym materiale dochodzi do gwałtownych ruchów, wtrąceń tlenkowych albo też tworzenia się porów gazowych. W ten sposób struktura jest mocno naruszona. Odnośnie, to jest ona zwarta, jednolita oraz drobnoziarnista. Jednak, kiedy zdarzy się jej uszkodzenie lub miejscowe usunięcie, wskutek obróbki przedmiotu, to szczególnie możemy mówić o braku tej szczelności.

odlewnia żeliwa

Warto natomiast wiedzieć, iż mimo takich minusów albo ograniczeń, technologię taką stosuje się powszechnie w naszym kraju. Największą ilość tego typu stopów używa się w przemyśle samochodowym. To w taki sposób robi się bardzo dużo przedmiotów należących do konstrukcyjnych elementów samochodu, jak i wyposażenia wnętrza. Z tego powodu odlewnictwo takie pełni tu sporą rolę.