Jak wygląda leczenie ludzi uzależnionych od narkotyków?

Jak wygląda leczenie ludzi uzależnionych od narkotyków?

Leczenie narkomanii to ewidentne wyzwanie, tak samo dla człowieka uzależnionego, jak też dla lekarzy trudniących się takim leczeniem. Nasz ośrodek proponuje profesjonalną terapię dokładając wszelkich starań, by pomóc pacjentowi w wyjściu z uzależnienia. Na czym w związku z powyższym polega terapia osób uzależnionych?

kontur głowy człowieka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszym rzędzie leczenie narkomanii rozpoczyna się od detoksykacji umożliwiającej pozbycie się z organizmu substancji odurzających. Następnym stadium jest wielotygodniowy program terapeutyczny, podczas którego uzależniony musi zachować wstrzemięźliwość. Jest to zasadniczy wymóg uczestniczenia w terapii. Terapia przynosi najlepsze efekty, jeżeli jest prowadzona w warunkach stacjonarnych. Pacjent jest pod bezustanną opieką, a oddziaływania terapeutyczne są w miarę możliwości mocno intensyfikowane przynosząc oczekiwane rezultaty. Terapia leczenia uzależnień składa się m.in. z terapii indywidualnej i terapii grupowej. Terapia wTerapia (www.vivamedica.pl/terapia-manualna) uświadamia osobie uzależnionej, że nie tylko ona chce zmierzyć się z tym trudnym problemem. Mając pomoc innych uczestników oraz poznając ich przeżycia łatwiej jest wydostać się z uzależnienia. W trakcie terapii bardzo ważne jest, aby pacjent poukładał wszystkie swoje sprawy dotyczące relacji z rodziną, życia uczuciowego czy zdrowotnego.

Może to znacznie przyspieszyć powrót do normalnego życia. Poza tym musi zaistnieć zmiana w myśleniu osoby uzależnionej. Trzeba uświadomić jej ujemne rezultaty, które spowodowało uzależnienie. Pacjent dowiaduje się, jak powrócić do normalnego funkcjonowania, poradzić sobie z emocjami, głodem narkotykowym, organizować czas i odmawiać. Terapia stacjonarna nie jest jednak końcem drogi, a tylko początkiem. Potem wymagana jest terapia ambulatoryjna, w trakcie której pacjent wprowadza zmiany w życie, uczestniczy w spotkaniach indywidualnych, warsztatach tematycznych i jest w grupie wsparcia. Faza ta niejednokrotnie trwa nawet kilkanaście miesięcy, więc jej program jest dopasowywany do obecnych potrzeb i możliwości pacjenta, by ciągle odczuwał opiekę, analizował swoje problemy wraz ze specjalistą oraz dzielił się doświadczeniem z innymi.
Leczenie narkomanii () nie jest łatwe, ale niewątpliwie może przynieść pożądane wyniki.