Jak wybrać zasilacz do oświetlenia led? Jakiego rodzaju parametry są najważniejsze, żeby taki zasilacz działał jak należy?

Jak wybrać zasilacz do oświetlenia led? Jakiego rodzaju parametry są najważniejsze, żeby taki zasilacz działał jak należy?

Zasilacz to jedno z najbardziej ważnych urządzeń w całym systemie oświetlenie diodowego. Jednocześnie, led to bardzo nowoczesna technologia. Żeby działała bardzo dobrze konieczne jest odpowiednie zasilanie. Z powodu mocno specyficznych parametrów i sposobu funkcjonowania diod led, nie można ich zasilać w tak łatwy sposób, jak zwykłe żarówki. Wymagają więc one pozostałych metod oraz zasilaczy.

Technologia led wykorzystuje dwie metody zasilania, jedna z nich to napięciowa, druga prądowa. Napięciowe zasilanie polega na tym, że stabilizowane jest napięcie, natomiast prąd jest uzależniony od rezystencji obciążenia. Prądowe zasilanie natomiast odnosi się do stabilizowania prądu poprzez odpowiednie zmiany napięcia. Takie zasilanie to dość skomplikowany obszar, na jego temat nie warto się tu za bardzo rozwodzić. Warto wiedzieć, że lepsze są zasilacze led napięciowe – dowiedz się więcej o zasilaczach led, wykorzystywane są do taśm led, ale także niektórych modułów led i wielu zamienników led (rzuć okiem na telebim led – https://www.ecoled.info.pl/pl/c/Wyswietlacze-telebimy-led/101) standardowych żarówek.

zasilacz led

Źródło: mselektronik.pl

Najlepszy dobór zasilacza dla oświetlenia led bardzo często decyduje nie tylko o jakości, lecz również o właściwym funkcjonowaniu całego systemu oświetlenia diodowego oraz jego trwałości. Ściemniacze czy sterowniki kontrolujące oświetlenie led (sprawdź ten artykuł tablice diodowe) nie są tak czułe na właściwe parametry zasilania, jak diody led. Aby je zasilić najlepiej dobrać zasilacze elektroniczne, które mają bardziej skuteczną sprawność niż tradycyjne zasilacze liniowe oparte o transformator. To powoduje, iż cały system oświetlenia może zachować swoją energooszczędność. Nieważne czy wybieramy normalny zasilacz, czy interesuje nas taśma led z zasilaczem – czytaj o taśmach led, zawsze dobrze zwracać uwagę na jakość.

W tej sprawie faktycznie nie warto oszczędzać, ponieważ niezbyt drogie zasilacze impulsowe wykazują bardzo słabą jakość, a to sprawia, że będą uszkadzać diody. Budowa takiego zasilacza elektronicznego rzeczywiście jest zawsze bardziej skomplikowana niż tradycyjnego, dlatego tak wiele zależy od najlepszej jakości. Za jakość trzeba zapłacić więcej, ale dzięki temu możemy być pewni bardziej znacznej trwałości oraz solidności przez dosyć długi czas. To jest w sumie w tym najbardziej istotne, aby z danej rzeczy korzystać przez długi czas, bo to zapewnia spokój i oszczędności.