Jak właściwie wygląda sprawa rozwodowa? Jakie są jej etapy, o czym warto w takiej sytuacji pamiętać?

Sprawa rozwodowa na pewno nie jest miła, ponadto, dla wielu osób, to pierwsza styczność z wymiarem sprawiedliwości. Jak nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie (ponieważ trudno przecież mieć) czujemy się bardzo zagubieni na tego rodzaju rozprawach, a przede wszystkim zażenowani, iż musimy poruszać kwestie prywatne przez obcymi ludźmi. Jednakże gotowość do odpowiedzi na ciężkie pytania, lecz również wysłuchania odpowiedzi współmałżonka to konieczność do zwycięstwa w tej swoistej wojnie nerwów.

pani adwokat

Autor: Sally T. Buck
Źródło: http://www.flickr.com
Z pewnością przyzna to każdy adwokat. Konieczne jest pokazanie, iż nastąpił trwały i zdecydowany rozkład pożycia małżeńskiego w obszarze uczuciowym, fizycznym oraz ekonomicznym. Tego typu sprawy rozstrzyga sąd okręgowy, dokonuje tego w trybie procesu. Możliwość wniesienia pozwu o rozwód mają obie strony. Żeby to udowodnić stosowanych jest kilka procedur, jednak na wstępie obowiązkowo należy odbyć jedno postępowanie pojednawcze przed wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy. Jeśli w okresie postępowania pojednawczego nie nastąpi pojednanie, to przewodniczący wyznacza rozprawę.

Może Cię zainteresować: polecany adwokat z Warszawy

Na taką sprawę należy się właściwie przygotować, na pewno na udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania. Należy się również spodziewać pytań z drugiej strony, albo kolejnych pytań ze strony sądu. Wszystko jest zależne od konkretnego wątku, tak więc czy sprawa odnosi się do| samego rozwoju, a być może rozwoju z orzeczeniem o winie, albo w grę wchodzą też alimenty. Co ciekawe, jeśli sąd uzna, że istnieją przesłanki za zachowaniem małżeństwa, to może przekazać sprawę do mediacji.

Tak samo wygląda sprawa w kwestii dążenia do polubownego załatwienia spornych kwestii pomiędzy małżonkami, odnoszących się do potrzeb rodziny, a więc alimentów czy sprawowania opieki nad dzieckiem. Należy również potwierdzić, iż dosyć rzadko, kiedy sprawa rozwodowa zaczyna się i kończy na jednej z pierwszych rozpraw, najczęściej tak to wygląda, jak w określonej sytuacji każda ze stron pragnie ugodowo zakończyć małżeństwo i nie mają względem siebie żadnych roszczeń, natomiast wszelkie wątpliwości zostały wcześniej skrupulatnie omówione. W takiej sytuacji więc sprawa może skończyć się bardzo szybko, co jest przecież na rękę jednej, jak i drugiej stronie. Jak jest to realne warto to wykorzystać.

Zobacz również: sprawy o rozwody małżeństw