Jak rozliczyć PIT za 2013 i przekazać 1% na OPP

Początek roku konsekwentnie już związany jest z okresem rozliczeń z urzędem podatkowy. To pora na odgrzebaniu w pamięci, powyciąganie z półek wszystkich potrzebnych dokumentów, aby móc wywiązać się z obowiązku. Jeżeli rozliczamy się osobiście powinno się uważnie prześledzić zmiany jakie zaszły w zasadach rozliczeń za rok 2013.

Główne różnice w odniesieniu do poprzedniego roku w deklaracji PIT (zobacz rozliczenie pit 2018 online) 2013, odnoszą się do zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodów, oraz ulg na dzieci i ulg internetowych. Niemałą uwagę powinno się też zwrócić na rodzaj deklaracji, która będzie oddawana w urzędzie skarbowym. W zależności od źródła naszych dochodów rodzaj i termin składania deklaracji będzie się różnił.

Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową"

Gdy już przegryziemy się przez wszelkie zawiłości wiążące się z wypisywaniem deklaracji trzeba też przypilnować terminu, by PIT 2013 trafił w odpowiednim czasie do adekwatnego oddziału urzędu skarbowego. Zanim jednak zdecydujemy się oddać rozliczenie warto pomyśleć o ważnej sprawie. Fiskus podarował nam godną uwagi okazję przekazania 1% na OPP. Jest to nieskomplikowany sposób na udzielenie wsparcia tym, którzy tego potrzebują. Wiarygodność poczynań prowadzonych przez Organizacje Pożytku Publicznego jest do sprawdzenia w serwisie rządowym. Chcący przekonać się, że pomoc powędruje w odpowiednie miejsce, mogą sprawdzić w takich serwisach szczegółowe raporty z działań poszczególnych OPP.

Łatwość w tym, aby przekazać 1% na OPP polega na paru prostych działaniach (więcej – (przykładowa strona)). Trzeba tylko zdecydować się na OPP, dla której mamy zamiar złożyć kwotę. Wyczerpującą listę takich organizacji zawarto w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski z 31 grudnia 2008 r. Wykaz ten jest możliwy do przejrzenia w Internecie. Następnie należy w rubrykę przeznaczoną na ten cel wstawić nazwę określonej Organizacji Pożytku Publicznego. Informację należy uzupełnić o numer KRS i kwotę, która nie może przekraczać 1% podatku należnego, jaki wynika z zeznania podatkowego. Poza tym podatnik może w osobnej rubryce o nazwie „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” zdefiniować sposób, w jaki życzyłby sobie, aby jego pieniądze były wydatkowane.

Do przekazania jednego procenta z podatku można przygotowywać się już nieco wcześniej w miarę możliwości obserwując posunięcia Organizacji Pożytku Publicznego. Często też, prośbę o taką formę pomocy wraz numerem KRS i wiadomość o rodzaju potrzeb podają osobiście zainteresowani. Próbują wesprzeć się w ten sposób rodzice ciężko chorych dzieci, czy innych członków rodziny.

Masz ochotę wiedzieć więcej na ów ciekawy temat? Namawiamy w takim razie na naszą kolejna witrynę – można zobaczyć również (https://reset2.pl/) link i należy w niego wejść.

W najbardziej intensywnym czasie przed złożeniem rozliczeń w telewizji pojawiają się nawoływania o pomoc wraz z niezbędnym numerem KRS. Na adresy mailowe są wysyłane podobne informacje zawierające apel i konieczne dane pomocne w uzupełnieniu rubryki. Pozostaje dokonać wybrać.