Jak powinno się postępować w razie kontuzji stawu skokowego?

Jak powinno się postępować w razie kontuzji stawu skokowego?

Kontuzja kostki to dość powszechnie pojawiające się obrażenie kończyny dolnej. Wystarczy nieuważnie postawić nogę podczas spaceru lub biegania, nieodpowiednio podskoczyć. Skłonność do tego typu urazu może występować zarówno u osób uprawiających sport, jak i tych mniej aktywnych. Jakie objawy muszą zwrócić naszą atencję? Przede wszystkim obrzęk, występowanie krwiaków, bóle, problemy z poruszaniem, brak stabilności kostki.

rehabilitacja

Źródło: http://sxc.hu/
Bardzo często bagatelizujemy kontuzje stawu skokowego. A to niestety może rodzić powikłania i zwiększać problem. Konieczne jest zrobienie badań oraz właściwa rehabilitacja stawu skokowego – Szczególnie, przypuszczenie, że doszło do kontuzji należy potwierdzić u lekarza. Warto upewnić się, że nie doszło do złamania. Zazwyczaj przeprowadza się badanie RTG bądź USG.

Istnieje algorytm, o nazwie PRICES, do którego warto się stosować tuż po wydarzeniu. Po pierwsze trzeba objąć kostkę zabezpieczeniem. Wymagana jest jego stabilizacja, w niewielu przypadkach nieodzowny jest gips. Po wtóre, trzeba zwracać uwagę, by nie nadwyrężać stopy. Można się poruszać, ale nie należy przekraczać granicy bólowej, pomocne mogą okazać się kule. Po wtóre zdecydowanie sprawdzą się zimne okłady – wspomogą walkę z dolegliwościami bólowymi oraz opuchlizną.

Czy ta problematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę, która dotyczy omawianej kwestii, więc na pewno też Cię zainteresuje!

Na dodatek w dochodzeniu do zdrowia niezbędny jest opatrunek uciskowy.

Kończyna powinna, o ile to możliwe, być trzymana wyżej, by odpływ krwi był ułatwiony. Nadto, w procesie doleczania przydadzą się taping czy stabilizatory. Znaczącą kwestię stanowi rehabilitacja stawu skokowego.

Czy myślisz, że jest potrzeba dokładniejszego sprawdzenia podanych w tym wpisie danych? Jeżeli tak, to kliknij tu i zweryfikuj witrynę.

Odpowiednio przeprowadzona daje widoki na znaczne zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnego skręcenia w przyszłości. W pierwszym etapie dąży się do zwiększenia zakresu możliwości ruchowych stopy. Przeprowadzane są zabiegi fizykoterapeutyczne. Następnie wzmacnia się możliwości mięśni, poprawia czucie w ruchu oraz stabilizację. W przypadku osób, które uprawiają sport istotne jest, by w czasie powrotu do ćwiczeń były wyposażone w stabilizator oraz świetnie dopasowane, specjalne obuwie, chroniące kostkę.