Jak powinno być wyposażone nowoczesne laboratoria, w jaki sposób właściwie zakupić do niego odpowiednie urządzenia.

Jak powinno być wyposażone nowoczesne laboratoria, w jaki sposób właściwie zakupić do niego odpowiednie urządzenia.

Nowoczesne laboratoria będą wymagać najnowocześniejszego sprzętu, przy pomocy którego będzie można przeprowadzać różne badania i analizy, lub po prostu przeprowadzać pewne eksperymenty. Różnego rodzaju laboratoryjnego sprzętu jest bardzo dużo i od charakteru wykonywanych prac będzie się wybierać potrzebne urządzenia. Zupełnie czego innego będzie potrzebowało przecież laboratorium zajmujące się chemią, a inne urządzenia przyda się w zakładzie który będzie badał wytrzymałość materiałów czy przy analizach zanieczyszczeń w żywności.

więcej tutaj

Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
Źródło: http://www.flickr.com
Najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny nie stoi na półkach w markecie, wszystkie tego typu sprzęty są kosztowne i niekiedy wymagające odpowiedniego użytkowania, więc zakup ich powinien być dobrze przemyślany. Duża część producentów takiego sprzętu oferuje parę linii produktów, różniących się możliwościami, parametrami i rzecz jasna ceną. Należy się dobrze zastanowić przy wyborze, czy nie korzystniej dołożyć nieco więcej do modelu mającego więcej (polecane) możliwości, bo może się w przyszłości okazać, że jego funkcjonalności bardzo mogą się przydać.

Doskonałym przykładem na duże zróżnicowanie funkcjonalności są suszarki laboratoryjne – klik!.

Jeśli szukasz ciekawych danych na ten wątek, to uważnie sprawdź niezły serwis (https://franklincovey.pl/), który posiada godne zainteresowania informacje.

Najprostsze wersje mają tylko mało zaawansowany sterownik umożliwiający zaprogramowanie czasu oraz temperatury. W wielu przypadkach całkowicie powinno to wystarczyć, lecz bardziej nowoczesne modele posiadają dużo więcej możliwości sterowania, rejestrację większości parametrów czy nawet moduł łączący się z siecią i możliwość zakładania użytkowników. I w pewnym momencie okazuje się, że prosta suszarka nagle staje się niewystarczająca i jednak dużo lepiej było już na początku kupić bardziej zaawansowany model.

Analogicznie sytuacja może wyglądać, jeżeli jakieś laboratorium mechaniczne kupować będzie nowy twardościomierz. Tego typu urządzeń także jest dużo rodzajów i wersji, więc warto przed ostateczną decyzją dokładnie przyglądnąć się ich funkcjom i wybrać model, jaki sprawdzi się zarówno w aktualnej pracy, ale także w przyszłości pozwoli na bardziej zaawansowane rozwiązania.