Jak ozdobić ściany w naszym domu?

Jak ozdobić ściany w naszym domu?

Ściany to niczym nie ograniczone pole do popisu. Możemy je zaprojektować na mnóstwo sposobów, pięknie upiększyć, zawiesić na nich takie przedmioty, które przydadzą charakteru całemu wnętrzu. Istnieje nieskończenie wiele opcji do wyboru. Można z nimi szaleć, bądź ozdabiać je w subtelny jak też ostrożny sposób. To na co się zdecydujemy zależy tylko od naszej wyobraźni oraz klimatu jaki pragniemy uzyskać.

W klasycznych pomieszczeniach ściany są nierzadko upiększane materiałami lub tapetami. Zazwyczaj powtarzające się wzorki to motywy roślinne oraz geometryczne. Tapety bywają zazwyczaj w pastelowych, neutralnych zabarwieniach. Ozdoby naścienne należy roztropnie stosować w niewielkich wnętrzach. Jakie są najczęstsze wzorki i kolory tapet, materiałów?

naklejka na ścianie

Autor: Mountain/ Ash
Źródło: http://www.flickr.com

W klasycznych wnętrzach częstokroć stosuje się tapety i tkaniny w wyraźnych, pastelowych barwach oraz w drobne, nienarzucające się desenie. Oczywiście nie zawsze tak jest, jednakże bez względu na rozmiar wzorka przeważają motywy roślinne – listowie oraz kwiaty, jedno-lub wielokolorowe. Specyficzne dla pomieszczeń w stylu tradycyjnym są również tapety ozdabiane scenami rodzajowymi a także naturalnymi i fantastycznymi krajobrazami. Jeśli wybierzemy surowiec jednolity, tkanina może być ubogacona jedynie dzięki splotowi oraz fakturze. Gdy zaś postawimy na bardziej wyrazisty wzór, może być to powtarzający się motyw roślinny, np. palmeta, czyli wzór oparty na liściu palmy, albo geometryczny – pasy, powtarzające się romby albo inne drobne wzorki, przykładowo małe plecionki.

Następną metodą zdobienia ścian są naklejki do kuchni z roślinnymi wzorami – ciekawe naklejki do kuchni.

Jeżeli analizowana tematyka wydaje Ci się ważna oraz zamierzasz ją zbadać też od innej strony, zobacz więcej znajdziesz tu – ona też ją omawia.

Sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach tradycyjnych a także w pokojach dziecięcych. Nalepki naśladujące wazony, lustra, zegary albo meble pasują do ścian we współczesnych pomieszczeniach. Tak samo jak naklejki prezentujące człowiecze postacie. W sklepach osiągalne są nalepki ścienne proste, jak również naklejki z dużą ilością precyzyjnych szczegółów. Wzory osiągalne są w wielu kolorach, mogą także być ozdobione specjalnymi deseniami (tzw. patternami), na przykład kwiatkami, pasami lub szkocką kratką.

Kolejnym sposobem na udekorowanie ściany są szablony do malowania – korzystaj z nowych szablonów do malowania . Modne wzorki to: roślinki oraz zwierzęta (koty, drzewa, drzewa, kwiaty, krzewy itd.