Jak można zostać farmerem

Jak można zostać farmerem

Od paru lat zwiększa się popularność zawodu rolnika pośród osób nie posiadających takiej tradycji w rodzinie, często pochodzących z większych miast. Znamionuje to nie tyle o relatywnej atrakcyjności tego zajęcia, co o dużych możliwościach rozwoju oraz perspektywach na czas przyszły. Ważne jest też powołanie. Tak jak dla niektórych z niejasnych przyczyn ciekawym zajęciem jest duszpasterz albo pielęgniarka, tak dla wielu ludzi marzeniem jest bycie rolnikiem.

Zawód rolnika reguluje artykuł 6 ustawy o formowaniu ustroju rolnego.

Nie każdy mieszczuch wie czym jest folia pe wszystkiego można się dowiedzieć. Średnie szkoły kształcące w zawodzie rolnika to zasadnicze szkoły zawodowe, szkoły policealne jak też technika. Z czysto pragmatycznych przyczyn warto jednakże uzyskać wyższe wykształcenie w tymże kierunku.

siatka na krety może nam ułatwić życie

Autor: Betafence
Źródło: Betafence

Im wyższy zawodowy stopień naukowy tym wyższe dotacje zdołamy uzyskać. Nie bez znaczenia jest rzecz jasna wiedza a także umiejętności, jakie możemy pozyskać, zwłaszcza jeśli planuje się otworzyć niepospolitą uprawę bądź hodowlę. Studia magisterskie proponują zarówno szkoły państwowe jak także niepubliczne. Alternatywą dla profilu rolnika jest wykształcenie ogrodnicze. Również w sieci internetowej możemy spotkać kursy zapewniające zdobycie odpowiedniego średniego wykształcenia. Są one jednak przeznaczone dla osób, które są posiadaczem, czy współwłaścicielem gospodarstwa rolnego od co najmniej 3 lat.

W świetle przepisów rolnik musi mieć ziemię z przeznaczeniem rolniczym, a zarazem ażeby tą ziemię kupić trzeba być farmerem.

Jest to związane z nadużyciami w dziedzinie ubezpieczeń społecznych i nieomalże uniemożliwia kupno ziemi poprzez osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia. Ważne są predyspozycje, jakie winny cechować przyszłego rolnika. Przede wszystkim jest to umiejętność zorganizowania pracy, chęć uczenia się, predyspozycja do pracy fizycznej na wolnym powietrzu i dobry stan zdrowia. Jeśli prowadzenie gospodarstwa wymaga obsługi traktora, auta czy kombajnu, konieczne będzie odbycie kursów i zaliczenie egzaminów przygotowujących do ich prowadzenia. Zobacz też.

Ciekawą alternatywą dla klasycznego gospodarstwa może być eko rolnictwo.