Jak co roku nadchodzi rozliczenie PIT? Warto pomyśleć o tym, komu oddać 1% podatku

Jak co roku nadchodzi rozliczenie PIT? Warto pomyśleć o tym, komu oddać 1% podatku

Polacy każdego roku muszą rozliczyć się na podstawie tak zwanego PITu. Dzięki temu posiadają możliwość przekazania jednego procenta własnego podatku w sprawie uprawnionych do tego instytucji. W naszym kraju posiadamy możliwość przekazania procentu naszego podatku do jednej z ponad ośmiu tysięcy instytucji.

pieniądze

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Od nas samych jest zależne komu będziemy chcieli przekazać nasz procent. Jeżeli nie wiemy na co chcemy przekazać, to dobrym pomysłem będzie 1% podatku lista, którą możemy znaleźć w internecie. Wyodrębniamy kilka typów instytucji w których możemy wciąż szukać określonej instytucji. Możemy wyróżnić tak zwane podmioty do spraw trudności sytuacji życiowych a także działalności które wspierają. Wyróżniamy tutaj tego rodzaju podkategorie, jak po pierwsze działalność charytatywną, pomoc rodzinom w potrzebie, organizacje które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, emerytów, kombatantów czy też rodzin zastępczych.

Drugą kategorią są podmioty ochrony zdrowia. Do tej grupy zalicza się po pierwsze kategorie powiązane z ochroną oraz promocją zdrowia a także przeciwdziałaniu uzależnieniom. Inną kategorią na jaką można przekazać jeden procent podatku to ochrona praw. Zalicza się tutaj tego rodzaju podkategorie jak kroki na rzecz macierzyństwa i rodzicielstwa, chronienie praw człowieka, chronienie praw konsumenta czy też akcje na rzecz praw kobiet i mężczyzn. Kolejne kategorie to także przeciwdziałania bezrobociu czy też nauka oraz kultura, do której zaliczamy szkolnictwo wyższe czy też ekologię oraz ochronę zwierząt. Następną kategorią stanowią działania międzynarodowe i wspólnotowe, związane nie tylko z wypromowaniem regionu jak również z akcją integracyjną z Europą. Zobacz w tym miejscu: 1 procent.

Kolejne podmioty natomiast skupiają się wyłącznie na państwie i stabilizowaniu jak również upowszechnianiu tradycji narodowej lub też promocji Polski za granicą. Kolejnym rodzajem instytucji, na jakie można oddać jeden procent własnego podatku jest sport i turystyka. Bezpieczeństwo publiczne jest ostatnią ogólną kategorią na którą możemy przeznaczyć swój jeden procent podatku – do wyboru jest między innymi ratownictwo lub obronność państwa. W tym miejscu więcej na temat: naratunek.org/nasza-fundacja/o-nas/.