Istnienie tabu w dzisiejszym świecie

Istnienie tabu w dzisiejszym świecie

Tematy tabu są trudne do rozmowy. Z racji swojej kontrowersyjności nie przywykliśmy o nich mówić. Najbardziej powszechne znane tabu to: seks, śmierć, nagość czy narkotyki. Tak naprawdę co kultura to inne tabu. To, co w naszej kulturze jest na porządku dziennym w innym kraju może być zupełnie nie do przyjęcia. I zupełnie odwrotnie. To jak kształtuje się tabu i jak kreuje nasze pojmowanie rzeczywistości świadczy o naszym podejściu do wielu spraw. To, czy jesteśmy w stanie podjąć temat tabu otwarcie zależy przecież też od innych osób.

Dziedzina tabu odnosi się do głębokiego i fundamentalnego zakazu kulturowego. Złamanie tej kategorii zakazu najczęściej powoduje gwałtowną reakcję ze strony przedstawicieli kultury, w której jesteśmy. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Dlaczego tak to właśnie wygląda? Najłatwiej można to objaśnić tym, że przez złamanie zakazu i mówienia o tabu, dokonujemy jakby zamachu na całą nietkniętą wcześniej strukturę danej kultury. Na głębszym pojmowaniu oznacza to ryzyko integralności i dalszego istnienia konkretnego społeczeństwa. Dlatego to również jest tak przestrzegane przez różne społeczności.

pogrzeb

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tematem tabu są czynności, ludzie, przedmioty czy miejsca.

Funkcja tabu jest wolna od wątpliwości. Jest gwarantem integralności i ciągłości kultury, czyli zapewnia biologiczne przetrwanie danej grupy. W najwyższym stopniu więc uniwersalne tabu odnosi się do kazirodztwa i zabijania innych ludzi, bo ich popełnianie to ogromne niebezpieczeństwo dla istnienia naszej społeczności. (Kremowanie ciała) Zdarza się jednocześnie, że w pewnej kulturze na jakiś czas jest zalegalizowane zabijanie, lecz dzieje się tak najczęściej podczas wojny. Jednocześnie zabijanie ludzi jest dopuszczalnie, ale nie swoich ludzi, lecz obcych, czyli pojawia się tu dwoistość pojmowania tego typu kwestii: zabijać można, tylko nie ludzi ze swojego plemienia. Racjonalnie to odnosi się do kwestii biologicznego przetrwania gatunku – przecież swoich nie będziemy mordować.

W ostatnich latach tabu trochę zelżało, a to wszystko dzięki… Internetowi. Wiedza tajemnicza, chowana przez przodków nagle stała się jawna i powszechna. (Transport zwłok – dowiedz się szczegółów) Kiedyś na przykład nie mówiło się dużo o śmierci, dzisiaj natomiast możemy o tych zagadnieniach poczytać w Internecie i samemu sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Teraz jesteśmy w stanie wpisać frazy w wyszukiwarkę typu pogrzeb, by odnaleźć firmy, które zajmują się tym tabu zajęciem.

Istotne jest to, że informacje, które ma ta witryna, Cię olśniły. Wejdź więc na odnośnik i przeczytaj informacje (https://www.sol-drogowa.pl/pl) omawiane wątki.

Dawniej mielibyśmy z tym większy problem.