Fundusze unijne – co z nimi?

Fundusze unijne – co z nimi?

Flaga Unii Europejskiej
UE otrzymała w tym roku pokojową nagrodę Nobla. Niektórzy twierdzili, że cenne wyróżnienie zostało przyznane bezpodstawnie. Takie uwagi są niesamowicie nie na miejscu, bo o zasługach tej unii międzynarodowej mówi fakt, że nasz obszar właściwie jest wolny od konfliktów zbrojnych (nie licząc małych krajów półwyspu bałkańskiego, lecz one do UE nie należą). Oto 3 kraje, które w ciągu dwóch minionych wieków odbyły między sobą dużo wyniszczających starć, zaczęły ze sobą współpracować. Stało się tak z kilku pobudek.

Po przestudiowaniu tego materiału, polecam agregaty prądotwórcze poznań odmienne informacje na prezentowany wątek, które okażą się podobnie zajmujące.

Po pierwsze, administracja zniwelowała ideologiczne kierowanie. Teraz w przewadze są technokratyczne rządy. Secundo, zjednoczenie polityczne było wsparte przez rozszerzanie współpracy ekonomicznej.

Tertio, uboższe państwa członkowskie są finansowane przez zasobniejszych członków. To istotne zjawisko, bo gros wojen miało podłoże w sprawach gospodarczych właśnie. To oczywiste, że w biedniejszym regionie łatwiej o wybuch postaw szowinistycznych i konfliktowych. A zdemolowana po drugiej Wojnie Światowej Europa groziła eksplozją następnego konfliktu, bo finanse publiczne krajów były wykończone latami wydatków na broń.

Fundusze Unijne odgrywają fundamentalną rolę w wyrównywaniu nierówności pomiędzy krajami UE. Składają się z trzech odrębnych projektów: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności.

Europejski Fundusz Społeczny to w zasadzie 10 procent ogółu budżetu Unii Europejskiej. Dorzuca finanse (http://www.mangata.com.pl/mangata-pl/struktura-grupy.html) do mnóstwa projektów, które może zaprezentować rząd krajowy, |samorząd terytorialny lub inne organy władzy.

EFRR wspomaga sporo gałęzi rozwoju. Do jego zainteresowań należy na przykład gospodarka przestrzenna, konkurencyjność i badania naukowe.

FS to narzędzie, które wspiera państwa, które niedawno przystąpiły do wspólnoty, aby Produkt Krajowy Brutto zrównał się ze średnią unijną. Obrazowo: Polska dostała w trakcie trzech lat od chwili dołączenia ponad 4000 000 000 euro.