Fachowa przeróbka metalu – najlepsze sposoby

Fachowa przeróbka metalu – najlepsze sposoby

Jeśli jesteś personą, która z jakiegoś powodu bawi się materiałami metalowymi, z pewnością nierzadko musisz je wykrawać. Komponując awangardową rzeźbę z blachy z odzysku, nie zawsze jako plastyk znasz się na najlepszych alternatywach. Z drugiej strony zlecenie wykonania tego osobie postronnej, może okazać się fiaskiem, gdyż może ona nie wyciąć nam tego w odpowiedni sposób. Mamy dwa nowoczesne rozwiązania: cięcie laserem bądź wycinanie wodą – które z nich jest najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

obróbka metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeżeli kwestia troszczenia się o środowisko jest ci miła, słuszniej skorzystać z opcji wodnej. Wszystkie tworzywa tam używane, nakrętki nierdzewne (BTH IMPORT STAL Spółka z o.o.) bądź pompy, są zdatne kilkukrotnego użycia, a sama woda cyrkuluje tak jak w fontannie. Poza tym, tego typu piła pobiera niezwykle mało energii. Osobę dbającą o porządek dodatkowo ucieszy fakt, że wycinanie wodą nie generuje żadnych odpadów -nie będziesz zmuszony sprzątać żadnych trocin czy pyłów. Poza tym, nabywając artykuł u producenta, otrzymamy nakrętki nierdzewne w prezencie. Materiał przecięty za pomocą strumienia wody, nie wymaga żadnego wykańczania. Powierzchnie są niezwykle gładkie, nic nie trzeba szlifować. Niestety, zarówno koszt samej piły jak i jej eksploatacja do najtańszych nie należą, dlatego, że jest to zupełnie świeży produkt w Polsce – najbardziej precyzyjne jest wycinanie wodą.

Jeśli pragniesz pracować się z niegrubym tworzywem metalowym, cięcie laserem – sprawdź niskie ceny na cięcie laserem jawor – będzie optymalne (BTH IMPORT STAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Frezarka poradzi sobie bez problemu z każdym cieńszym tworem, zarówno żelaznym jak i aluminiowym. Dodatkowo, maszynę używaną można nabyć już za kilkaset złotych, a sam koszt użytkowania jest nieduży. Tutaj niestety kończy się lista zalet cięcia laserem. Podstawowa frezarka nie jest w mocy operować tworzywem grubszym niż kilkanaście centymetrów, niezbędny byłby do tego bardziej specjalistyczny sprzęt, który do tanich nie należy. Dodatkowo, materiał wycięty trzeba następnie zeszlifować, bowiem powierzchnie są bardzo poszarpane. Poza tym używając lasera, dobrze mieć podstawową znajomość bezpieczeństwa i higieny pracy, gdyż w przeciwnym razie możemy wyrządzić krzywdę sobie, lub osobom w naszym sąsiedztwie.

cięcie wodą

Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć w trakcie dokonywania wyboru, jest to jakie fundusze chcemy wygospodarować na nabycie specjalistycznego sprzętu. Jeśli niewielkie, polecana będzie frezarka. Jeżeli pragniemy zainwestować więcej gotówki, wycinanie wodą będzie znacznie trafniejszym wyborem.