Ewolucja druku

Ewolucja druku

Obecnie w poligrafii należy wskazać dwa podstawowe rodzaje wydruku:
– drukowanie mechaniczne – analogowe,
– drukowanie elektroniczne – inaczej druk cyfrowy.
Oba rodzaje druku są często stosowane i w zależności od oczekiwań można stosować dowolną technikę.

Epson Stylus Photo R3000

Autor: Epson
Źródło: Epson

Drukowanie mechaniczne dzieli się na cztery różne techniki:- druk (zobacz druk cyfrowy zabrze) płaski,- drukowanie wklęsłe,- druk wypukły,- sitodruk.Wyżej wymienione rodzaje wymagają utworzenia form drukarskich, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na podłoże.

Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Druk przy użyciu tej techniki polega na przenoszeniu barwnika z formy drukarskiej na podłoże przy wykorzystaniu właściwości fizyczno-chemicznych elementów drukujących i niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję w zawiązku z czym nie przenoszą barwnika. Farba wykorzystywana w druku przenoszona jest na podłoże – przeczytaj więcej o nawierzchnie parkowe – http://interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-sciezki-i-podjazdy – z elementów drukujących poprzez wykorzystanie cylindra offsetowego. W tym przypadku uzyskać można najcieńszą warstwę farby na papierze.Wśród maszyn offsetowych wyróżnić można następujące typy maszyn: arkuszowe i zwojowe.

W technice druku wklęsłego forma drukowa posiada elementy drukujące umieszczone poniżej elementów niedrukujących. Farba jest umieszczana na formie drukarskiej później za pomocą profesjonalnego noża – rakla – jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie umieszczana bezpośrednio na podłożu. Wśród sposobów druku wklęsłego można wymienić: – rotograwiurę (droga technika, wykorzystywana głównie do projektów wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji lub wyrobów dekoracyjnych),- starodruk (technika wykorzystywana do produkcji papierów wartościowych oraz banknotów),- tampodruk (stosowany do druku na nieregularnych powierzchniach , np. breloków.

Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukowej są umiejscowione wyżej niż elementy niedrukujące. Farba jest nakładana tylko na elementy drukujące po czym transportowana jest na podłoże. W druku wypukłym można wymienić:- typografię – technika głównie stosowana w latach 60-tych; obecnie mało popularna,- fleksografia – technika stosowana głównie do druku opakowań.

Sitodruk to forma wydruku, w której wykorzystywana jest forma drukowa w postaci siatki z oczkami, z których część oczek jest zasłonięta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest formą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Najczęściej wykorzystywany jest w przypadku wydruku małych nakładów.

Więcej ciekawostek dotyczących form druku znajdziesz w serwisie – drukarnia – Wrocław, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!

Sprawdź wyjątkową propozycję na:Drukarnia Kid

Źródło: opracowanie własne