Elewacja klinkierowa to raczej drogocenna inwestycja, czy warta jest swojej ceny?

Elewacja klinkierowa to raczej drogocenna inwestycja, czy warta jest swojej ceny?

Ślicznie przystraja budynek i podnosi jego prestiż – elewacja klinkierowa sprawia, iż dom wygląda wytwornie, spektakularnie. Rozległy wybór odcieni i faktur cegieł sprawia, że tego typu dodatek dostroi się do gustów niemalże każdego człowieka.

Elewacja klinkierowa

Autor: Röben Polska
Źródło: Röben Polska
Jedną z kilku walorów dodatku wykończeniowego, jakim są elewacje klinkierowe jest to, że lokal mieszkalny ozdobiony w taki sposób nadzwyczajnie się starzeje. Nie ma prawdopodobnie nic lepszego, jak doświadczenie dojrzałości budynku po kilkunastu latach od jego zbudowania, w zastępstwie| określenia jego brzydoty. Tego typu wariant wystroju najczęściej wykorzystywany jest w Belgii, Niemczech i Holandii.

Tamtejsze kraje wyraźnie przekonały się o jego świetności. W naszym kraju też coraz nagminniej się je spotyka, skutkiem tego w obecnych czasach w sklepach posiadamy coraz bogatszy wybór tego detalu. Posiadamy różne wzory faktur, wymiary, kolory – wszystko to powoduje, iż elewacje klinkierowe są weną dla wielu architektów i dekoratorów.

Mają one wsparcie podobnie często u tradycjonalistów jak i tych operujących nowomodnym stylem, albowiem umieją wkomponować się w każdy model architektury. Teraz chętnie dopracowuje się w taki sposób zarówno nowomodne domy o prostolinijnej bryle zbudowanej na planie prostopadłościanu, jak i te nawiązujące do regionalnych tradycji – wejdź tutaj.

Jeśli prezentowany w tym miejscu artykuł jest dla Ciebie ekscytujący, kliknij tutaj, ponieważ naprawdę warto zobaczyć także też inny tego typu materiał!

Cegły klinkierowe z uznaniem zdobią elewacje domów. Oszałamiająco komponują się z drewnem, ze szkłem, a niekiedy stalą. Używanie ich wyłącznie w strefie parteru sprawia, że wydaje się być niższy niż w realności. Użycie klinkieru w strefie wejścia sprawi, że nabędzie godny, budzący ufność charakter, a również troskę przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. obtłuczeniami i ubrudzeniami, na jakie jest wielokrotnie wystawiana.

Elewacja z popielatej cegły przyozdobiona drewnianą okleiną zaznacza nowoczesny charakter domu. Niekiedy duże powierzchnie elewacji wykończone cegłą mogą być za bardzo duże i przytłaczające. Aby tego uniknąć, spoiny pomiędzy nimi napełnia się zaprawą w kontrastującym kolorze.

Użycie klinkieru na częściach elewacji albo do wykończenia składników ma długą tradycję. Niekiedy niewielka część elewacji wykończona tym materiałem sprawia, że dom (zobacz domy z gotowych elementów cennik) robi impresja pilnego, wyrazistego, z charakterem – staje się rozpoznawalny i nabiera osobowości. Cieszmy się z tej przyczyny, iż mamy raz za razem większy asortyment tych produktów.