Druk kiedyś i dziś – począwszy od Gutenberga aż do drukarek

Druk kiedyś i dziś – począwszy od Gutenberga aż do drukarek

Zbudowanie archetypu maszyny powielającej określa się na 600 rok naszej ery, a zdarzenie to zostało dokonane w Azji. W rejonach europejskich proces rozwoju przemysłu poligraficznego posuwał się o wiele wolniej. Przełomem w branży było wprowadzenie do codziennego użytku maszyny Gutenberga stworzonej w połowie XV wieku. Jakie zmiany zaszły od tamtego czasu? Ogólnie zmieniło się wszystko. Dojrzenie możliwości wynikających z umiejętności mnożenia tekstów bez przymusuangażowania skrybów czy ręcznego przepisywania pism wywierało ogromny wpływ na poziom bytowania przeciętnych ludzi.

druk kolorowy

Źródło: pixabay

Propagowanie druku sprawiło, że książki były znacznie mniej kosztowne, co otwierało drogę do szkolnictwa ludziom, których do tej pory nie było stać na luksus wiedzy. Z upływem czasu przemysł (robotyka poznań) poligraficzny się rozwijał, zdobywając swój kulminacyjny punkt w dzisiejszy świecie, dając wszystkim wszelakie techniki powielania treści takie jak druk cyfrowy. Współcześni ludzie mają dostęp nie tylko do wielu książek, gazet, miesięczników. Dzięki zdobyczom przemysłu każdy może nabyć własne wizytówki za niewielkie pieniądze. Szeroka oferta rynku poligraficznego powoduje, że każdy znajdzie coś odpowiedniego, nie obciążając boleśnie stanu konta – więcej informacji .

drukarnia

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

Dobra drukarnia (więcej w serwisie) na pewno będzie wyposażona w specjalne wielofunkcyjne drukarki laserowe oraz coraz częściej drukarki 3D, będące całkowitą nowością na rynku. Żeby zbudować metodą 3d konkretną rzecz potrzeba wykonać lub wprowadzić w system skan 3d przedmiotu, który chcemy otrzymać. Możliwość ta z sukcesami jest wykorzystywana w w wielu branżach do kreowania gotowych części, takich jak zabawki, pamiątki lub odzież. Stale jednak maszyny tego rodzaju traktowane są raczej jako nowinki techniczne, dlatego nie każda drukarnia musi być w nie zaopatrzona.

Sprawdź też: