Dokładna dykcja jako właściwe uchwycenie tekstu

Dokładna dykcja jako właściwe uchwycenie tekstu

Dokładna mowa ułatwia słuchaczom właściwe zrozumienie tekstu. Mowa nie może posiadać żadnego obciążenia, winna być wolna od wszelkiej maniery, nie może też być zniekształcona przez gwarowe naloty, indywidualne maniery, neologizmy, bądź błędy.

Agencje

Autor: Disco-Dan
Źródło: http://www.flickr.com

Voice-over to odczytywanie obrazu przez lektora jako jedna z trzech technik lokalizacji filmów obok dubbingu i tekstów i polega na nałożeniu na oryginalną ścieżkę dźwiękową kolejnej, wymieniającej Tłumaczenie odczytywane przez lektora. W przypadku voice over rytm i kierunek przekazu powinny się mniej więcej zgadzać z rytmem pierwowzoru, dlatego bardzo istotne jest właściwe przygotowanie tekstu autentycznego.
Tego, czego sami nie pojęliśmy, nie można odczytywać innym. Toteż do odczytywania określonego tekstu, należy się w pełni przygotować. Profesjonalny głos męski przydatny jest do udźwiękowienia filmów, seriali, a również materiałów szkoleniowych i reklamowych. Odpowiednio czytać dany przekaz wolno wyłącznie wtedy, gdy odczytujący rozumie go tak dobrze, jak gdyby osobiście był jego pisarzem. Pojęcie tekstu nie realizuje się jednak automatycznie, bez zastanowienia się i przemyślenia. Do tego konieczny jest czas. W związku z tym na przygotowanie czytania, na poprawne jego pojęcie trzeba bezwarunkowo przeznaczyć czas. Wysoki głos denerwuje, drażni, natomiast głos piersiowy, niski i głęboko uwięziony w gardle koi. Mocny rejestr głosu komunikuje spokój, skoncentrowanie i bezpieczeństwo.

Głos i nastrój nieodłącznie przynależą do siebie nawzajem. Słuchający nie może być zalany strumieniem słów, bowiem nie pojmie wtedy prawidłowo odczytywanego tekstu.