Do jakiego typu konieczne są kotwy? W jakich zadaniach znajdują zastosowanie?

Warstw murowych ściany trójwarstwowej nie powinno się łączyć za pomocą wieńców lub innych trwałych elementów konstrukcji domu. Najbardziej właściwe są do takiego czegoś kotwy stalowe. Połączenie musi być dosyć elastyczne, by umożliwiało niezależną pracę warstw ściany.

kotwy nierdzewne

Autor: Municipal Archives of Trondheim
Źródło: http://www.flickr.com
To właśnie znaczy, iż musimy w tego typu sytuacji dokładnie i z rozwagą wybierać właściwą kotwę.
Najlepsze są kotwy nierdzewne, a to dlatego, iż stykają się z zaprawą. Poprzez połączenie kotew z konstrukcyjną warstwy ściany należy wyróżnić kotwy do umieszczenia w spoinach, ale i takie wbijane lub wkręcane w mur nośny. W warstwie osłonowej ściany kotwy warto rozmieszczać w spoinach poziomych jakie mają rozstaw około 50 centymetrów, rozstaw w pionie zaś to wielokrotność wysokości cegły, ma ona czterdzieści cztery-czterdzieści pięć centymetrów – najlepsze opaski nierdzewne.

Powinniśmy więc przyjąć, iż do połączenia warstw 1m2 należy mieć pięć kotew. Kotwy do wmurowania powinniśmy wpuszczać w spoiny warstwy nośnej na głębokość około pięciu centymetrów. Najkorzystniej kiedy spoiny obu warstw trójwarstwowej ściany występują na identycznej wysokości. Jeżeli tak się stanie to z łatwością umieścimy kotwy w płaszczyźnie poziomej lub tylko delikatnie odegniemy je w dół w stronę warstwy zewnętrznej.
reklama

Autor: Roberto Nieves
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu następuje odpływ wilgoci. Jak pozostawimy szczelinę wentylacyjną, a ponadto korzystamy z gotowych kotw, to umieszczamy na nich systemowe dystansujące elementy, dzięki temu można dociskać izolację – kotwy nierdzewne.

Są także niezbędne pod tym względem, że spełniają funkcję kapinosów, po jakich spływają skropliny pary wodnej. Jeżeli warstwa ściany murowana jest na cienką spoinę, to najkorzystniej wybrać specjalne kotwy, jakie mają spłaszczone zakończenia.