Do czego służy manierka i czemu warto jej używać?

Do czego służy manierka i czemu warto jej używać?

Manierka jest to niewielkie, z reguły o pojemności do 2 litrów, zatykane naczynie sporządzone z sztywnego półproduktu i poświęcone do transportowania w niej napojów. Nie wypada jednak mylić jej z bukłakami, do czego często dochodzi. Używane są od wielu lat.

turysta w górach

Autor: Rodrigo Gómez Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Solennym asortymentem myśliwych, wojowników i pasterzy od niepamiętnych okresów były manierki, jakie w gwałtownych okolicznościach sprawdzały się bez zarzutu. W trakcie wypraw, wojen, każdy spragniony mógł zasięgnąć kapki wody, nie musząc bać się o odwodnienie. Bezsprzecznie nie jest to duży zbiornik, ale z reguły doza napoju, jakim był zapełniany wystarczała, aż do momentu odszukania następnego źródła wody. Istnieją manierki różnych kształtów np. kuliste i przyrządzone ze szkła, drewna, skóry czy podłoży sztucznych. Manierki sporządzone z półproduktów organicznych nie przetrwały do naszych czasów, a ich kształty słynne są jedynie z malunków i rzeźbiarstwa. Aktualnie użytkowane są przykładnie w wojsku. W ciągu wypraw lub treningów w lesie fenomenalnie udobruchają usta spragnionych, pomogą im ekspresowo się napić. Najczęściej mają kolor ciemnozielony, tak aby wpasować się w odzież żołnierzy. Kolejnym ich przeznaczeniem są podróże górskie, też przystępne są dla prostych wędrowców. Obecne w wielu wersjach kolorystycznych, jak również ze wzorami, np. w kratkę. Manierka znamionuje się tym, że ma korek z zatrzaskiem, jakiego nie jesteśmy zmuszeni odkręcać, aby się napić – zobacz ofertę. Jak najbardziej są też wersje z nakrętką, jednakże nie są one tak popularne, dlatego że istnieje zagrożenie wylania się napoju. Kiedy chodzi o to, w których miejscach możemy nabyć zbiornik, są to miejscówki sportowe, wojskowe i górskie. Podobnie w sieci istnieje straszliwy wybór, być może nawet większy niż w sklepach stacjonarnych. Cenowo kształtuje się to różnorodnie, dlatego że za wybitniej profesjonalny sprzęt naturalnie zapłacimy więcej. Wyniesie nas to mniej więcej 20-60 zł.

w podróży

Autor: Jorge Láscar
Źródło: http://www.flickr.com
Ekwipunek taki jak manierka sprawdzi się cudownie tak samo dla mundurowego, jak i dla turysty w górach. Zapewni nam to, iż będziemy mieli picie blisko siebie, bez obawy wylania. Koszta nie są ogromne, a aplikowanie szerokie.