Do czego jest obecnie stosowane szkło, podstawowe rodzaje tego cieszą się ogromną popularnością materiału

Do czego jest obecnie stosowane szkło, podstawowe rodzaje tego cieszą się ogromną popularnością materiału

Jednym z najdawniej używanych przez człowieka materiałów jest szkło. Ludzie mają z nim do czynienia już od wielu tysięcy lat, w przyrodzie szło pojawiało się w miejscach gdzie uderzały pioruny czy przy wulkanach. W końcu nauczyli się je wytwarzać, a setki lat poprawiania techniki dało to, co mamy obecnie, czyli dziesiątki rodzajów i odmian szkła. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane jest klasyczne okienne szkło. Jest ono tanie, gwarantuje wystarczające parametry termiczne i wytrzymałościowe, i jest najważniejszym materiałem stosowanym właśnie do produkowania okien.

Wadą tej odmiany szkła będzie to, że po rozwaleniu tworzy ostre, niebezpieczne krawędzie, z tego też powodu zarówno przy jego obróbce jak i późniejszym użytkowaniu należy uważać. Wady tej nie będzie miało szkło hartowane, powstałe w wyniku ogrzania a następnie szybkiego ochłodzenia tafli szklanej. Tym sposobem zmienia się wewnętrzna struktura, dając duży poziom wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w budownictwie, niezwykle elegancko wyglądają na przykład szklane schody, balustrady czy daszki – nasz serwis www – ochronne nad drzwiami.

szkło

Źródło: http://www.flickr.com

Inną rodzajem szkła bardzo bezpiecznego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne jest szkło laminowane. Laminowanie (zobacz więcej – żywice do laminowania) szkła polega na tym, że pomiędzy dwoma szklanymi taflami jest umieszczona przezroczysta folia (czytaj więcej). Po złączeniu wszystkiego nawet nie można zobaczyć, że element złożony jest z trzech warstw, a jego parametry ukazują się w pełni dopiero wtedy, jak coś się zdarzy. Przedmioty wykonane z laminowanego szkła nie rozpadają się na drobne kawałki, a pozostają sklejone z folią, dzięki czemu są dużo bardziej bezpieczne przy jakiś nieprzewidzianych zdarzeniach.

Poza typowymi zastosowaniami w oknach samochodów czy domów jest również często stosowanym materiałem do dekoracji. Do dekorowaniu często się przykładowo stosuje szkło grawerowane (sprawdź informacje tu). Grawery wykonuje się za pomocą laserów, umożliwiających tworzenie dokładnych i precyzyjnych wzorów, a poza płaskimi taflami bardzo często taka właśnie technika jest używana przy różnego rodzaju butelkach, wazonach czy kieliszkach.