Dlaczego tak istotne jest niszczenie dokumentów w firmie? Dlaczego koniecznie powinniśmy o tym pamiętać?

Dlaczego tak istotne jest niszczenie dokumentów w firmie? Dlaczego koniecznie powinniśmy o tym pamiętać?

W każdym przedsiębiorstwie są dokumenty o pewnym stopniu poufałości zawartych w nich informacji. Więc mogą się tam znajdować dane finansowe czy plany sprzedażowe, a przede wszystkim dane osobowe. Jedne z tego rodzaju dokumentów są bardziej, pozostałe mniej niezbędne, by jednak niszczyć różnorodne dokumenty firmowe. Jak o tym zapomnimy możemy mieć problemy. Jak jednakże stworzyć system, który będzie za to odpowiadał a także będzie skuteczny?

przemysłowa niszczarka dokumentów

Autor: Clarence Risher
Źródło: http://www.flickr.com
Niszczenie dokumentów nie jest takie ciężkie, powinniśmy po prostu stworzyć odpowiednią strategię. Najbardziej korzystnie początkowo stworzyć dokument, który będzie zawierał dokładne wytyczne odnośnie utylizacji danych w firmie, z którym powinien zapoznać się każdy aktualny, a również nowo zatrudniony pracownik. W dalszej kolejności powinniśmy przeprowadzić szkolenie, które wyjaśni szczegóły polityki niszczenia danych oraz uświadamiające zagrożenia biorące się z niewłaściwego zabezpieczania danych i ich nieodpowiedniego niszczenia.

Inną istotną sprawą jest decyzja, czy utylizacja dokumentów będzie wykonywana w firmie czy poza nią – zobacz tutaj. Z pewnością korzystniej to zrobić w firmie, bo to oferuje 100% pewności, iż zlikwidujemy wszelkie dane, tak więc wyeliminujemy niebezpieczeństwo, iż coś wydostanie się poza przedsiębiorstwo i wpadnie w nieodpowiednie ręce. Na rynku na szczęście działa wiele firm, które zapewniają niszczenie danych i to różnorodnego typu, przykładowo niszczenie dokumentów księgowych albo medycznych. W takiej sytuacji dane zbierane są w przedsiębiorstwie w jednym pojemniku, a następnie transportowane do miejsca, w którym są utylizowane. Możemy oczywiście uczestniczyć w tym procesie, albo później zażądać dowodów, że dane zostały faktycznie zutylizowane.

Może Cię też zainteresować: http://www.destroy.pl/oferta/niszczenie-produktow-marketingowych/|http://www.destroy.pl/oferta/mobilne-niszczenie-dokumentow/”>http://www.destroy.pl/oferta/mobilne-niszczenie-dokumentow/|http://www.destroy.pl/oferta/brakowanie-dokumentow/”>http://www.destroy.pl/oferta/brakowanie-dokumentow/|http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/systemy-niszczenia-pojemniki-szafki-worki/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/systemy-niszczenia-pojemniki-szafki-worki/|http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/normy-bezpieczenstwa-din/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/normy-bezpieczenstwa-din/|http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/co-nalezy-zniszczyc/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/co-nalezy-zniszczyc/|http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/akty-prawne/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/akty-prawne/|http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/najczesciej-zadawane-pytania/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/najczesciej-zadawane-pytania/|http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/gwarancja-poufnosci/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-dokumentow/gwarancja-poufnosci/|http://www.destroy.pl/utylizacja-sprzetu/odbior-zuzytego-sprzetu/”>http://www.destroy.pl/utylizacja-sprzetu/odbior-zuzytego-sprzetu/|http://www.destroy.pl/utylizacja-sprzetu/zgodnosc-z-prawem/”>http://www.destroy.pl/utylizacja-sprzetu/zgodnosc-z-prawem/|http://www.destroy.pl/niszczenie-produktow/niszczenie-ubran-firmowych-identyfikatorow-kart-id/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-produktow/niszczenie-ubran-firmowych-identyfikatorow-kart-id/|http://www.destroy.pl/niszczenie-produktow/niszczenie-markowych-towarow-i-produktow-marketingowych/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-produktow/niszczenie-markowych-towarow-i-produktow-marketingowych/|http://www.destroy.pl/niszczenie-produktow/niszczenie-nosnikow-informacji/”>http://www.destroy.pl/niszczenie-produktow/niszczenie-nosnikow-informacji/|http://www.destroy.pl/kontakt/”>http://www.destroy.pl/kontakt/}

dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
I ciekawa rzecz na koniec.

Zrobisz krok do przodu, jeżeli zobaczysz, co posiada praktyczna oferta (http://www.rebrand.com.pl/branding/). Sprawdź, że faktycznie dane na niej umieszczone są przydatne.

Zanim przystąpimy do niszczenia dokumentów, warto sprawdzić jakiego rodzaju dokumenty (sprawdź informacje na stronie) są w firmie wytwarzane, co zdefiniuje ich klasę ochrony. W każdej firmie, w różnorodnych działach bowiem powstają różnorodne dokumenty, natomiast stopień ich jawności i tajności jest uzależniony od klasy ochrony. Zależnie od nadanej klasy ochrony dokumenty muszą być likwidowane w urządzeniach, jakie spełniają przyporządkowany do klasy ochrony stopień bezpieczeństwa.