Czym jest stiuk i do czego służy?

Czym jest stiuk i do czego służy?

Stiuk jest dekoracyjną masą komponującą się z zaprawy wapiennej, gipsowej albo złożonej (wapienno-gipsowej) jak też z prochu ewentualnie piachu marmurowego.
Jest to nieskomplikowany do formowania a także błyskawicznie utwardzający się materiał dekoracyjny.

języki obce

Źródło: flickr.com
odbitka - stal

Autor: USFWS – Pacific Region
Źródło: http://www.flickr.com
W masie można bez trudności kolorować na różnorodne kolory za pomocą właściwych pigmentów. Po nałożeniu na powierzchnię, stiuk powinien być gruntownie wygładzony należytą pacą (tak zwana paca wenecka) jak też wypolerowany prędkimi ruchami pacy. Do tego w celu ochrony przez wilgotnością, zabrudzeniami itd. może być pokryty naturalnym woskiem. Skończone stiuki gipsowe są niesłychanie twardym oraz wytrzymałym na uszkodzenia materiałem o połyskującej, zwierciadlanej powierzchni. Może z pomyślnością imitować droższy a także trudniejszy w obróbce marmur. Stiuk był tworzywem dekoracyjnym wykorzystywanym szeroko już przez architektów w starożytnym Rzymie. Dzisiaj naturalne stiuki przeżywają własny renesans, są niezmiernie popularne a także nierzadko stosowane zarówno w klasycznych jak również nowoczesnych wnętrzach. Współcześnie możemy je napotkać w wielu miejscach takich jak na przykład: mieszkania prywatne, miejsca użyteczności publicznej, pałace, świątynie etc. Stiuk jest częstokroć stosowany jako finalne wykończenie kolumn oraz kominków.

Po zabezpieczeniu specjalnym lakiem, może być z powodzeniem stosowany w umywalniach, gdzie będzie rzeczywistą alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych.
Na zewnątrz budynku może upiększyć elewacje sztukateria zrealizowana z gipsu stylizowana na XVII-wieczny dworek. Przykładowo schodki mogą zdobić filary doryckie.