Czy praca zdalna ma jedynie plusy? Okazuje się, że nie. Zobacz o jakich minusach można powiedzieć

Czy praca zdalna ma jedynie plusy? Okazuje się, że nie. Zobacz o jakich minusach można powiedzieć

Wydaje się, iż praca zdalna, z własnego domu a do tego na swoich warunkach to świetne rozwiązanie dla każdego dorosłego człowieka, który w jakiś sposób musi zarabiać na swoje utrzymanie. Wielu z nas na pewno marzy o czymś takim i mniej lub bardziej aktywnie do tego dąży. Wszak opcja ta zdaje się być niezwykle wygodną. Najczęściej pracują tak graficy, copywriterzy albo praca informatyk.

Informatyk

Autor: Mario Behling
Źródło: http://www.flickr.com
Okazuje się jednak, iż taki tryb pracy posiada też swoje wady. Praca (zobacz https://www.eena.pl/ogrodnictwo-oferty-pracy.html) w domu wymaga od nas mnóstwo samodyscypliny. Nie będzie tu szefa, który mówi co i kiedy powinno się zrobić (zobacz oferty pracy). Nie będzie też osoby, która weźmie odpowiedzialność, a często też takiej, która natychmiast będzie w stanie pomóc, gdy pojawią się problemy. Będziemy tak naprawdę skazani na radzenie sobie w pojedynkę. Praca (zobacz https://www.eena.pl/praca-w-holandii.html) w biurze nie generuje takich problemów. W biurze łatwo znaleźć kogoś, kto w razie trudności wyciągnie pomocną dłoń (mowa oczywiście o „zdrowych” zakładach pracy, bez klimatu mobbingu oraz przesadnej rywalizacji).

O taką samodyscyplinę często rzeczywiście ciężko. W pochmurne, jesienne dni dużo ciężej będzie wstać wcześniej z łóżka i wziąć się do pracy, jeżeli nie będzie takiego przymusu. Może być także trudno oprzeć się ładnej pogodzie czy mnóstwie innych okoliczności, które zachęcać będą do zostawienia pracy na później. W domu po prostu o wiele trudniej o skupienie, szczególnie, kiedy nie mieszkamy sami. Z małymi dziećmi może okazać się to wręcz niemożliwe. Praca w domu może także prowadzić do alienacji. Czy nam się to podoba, czy nie, zakłady pracy są miejscami, w których dorośli ludzie mają najwięcej relacji z innymi ludźmi. Jeśli pozbawimy się tych okazji, szybko możemy zacząć skarżyć się na osamotnienie. Przy braku wsparcia ze strony innych i tych samych celów zawodowych grozi nam również szybsza utrata motywacji a do tego wypalenie.

Widoczny jest pewien trend pośród freelancerów, polegający na wspólnym wynajmie pomieszczeń biurowych wraz z innymi przedstawicielami wolnych zawodów. Tak jest praktycznie wszędzie w Polsce, dajmy na to praca Radom (więcej ofert). Jak więc widać, nawet wśród osób pracujących niezależnie istnieje potrzeba posiadania zawodowych relacji z innymi ludźmi.

Czy praca w domu jest odpowiednia dla każdego?
Na pewno nie. Każdy z nas ma inny charakter a do tego inaczej będzie potrafił dostosować się takiego stylu życia. Może się okazać, że po pewnym czasie zatęskni się za biurem i z radością wrócimy na etat. Być może zaczniemy poszukiwać nowej pracy, przeglądać oferty pracy Żyrardów (najnowsze oferty). Takie przypadki występują dość często. Trzeba jednak spróbować, gdyż wbrew temu co można by wywnioskować z tego tekstu, zdalny sposób pracy ma także dużo zalet.