Co to jest umeblowanie mieszkania w modnym kierunku vintage?

Co to jest umeblowanie mieszkania w modnym kierunku vintage?

Ostatnimi czasy w modzie są powroty do historii. Wpierw w latach dziewięćdziesiątych obserwowaliśmy wzrost popularności literatury historycznej – półki księgarskie uginały się od publikacji o tej tematyce.

Także telewizja nadawała sporo programów o tematyce historycznej. Nie dziwi więc fakt, że ten trend przedostał się do w szerokim zakresie rozumianej mody. Jeśli jeszcze dodamy sentyment za PRL, musiało tak być. Styl o którym piszę mieni się Vintage. Oznacza on mieszanie współczesnego ze starym. Może to być przykładowo umiejętne łączenie współczesnego wnętrza sypialni z klasycznym żyrandolem, w taki sposób by jedno z drugim się nie wykluczało. Świetnym przykładem mogą tu być bardzo współczesny zestaw HIFi a na zewnątrz obudowa jakby żywcem ze starego radia z oczkiem. W dodatku to wszystko stojące w nowoczesnym, połyskującym chromem salonie. W podobnym stylu może zostać umeblowane każde pomieszczenie. Wyobraźmy sobie przykładowo ekstra nowoczesny salon, przy suficie wisi żyrandole klasyczne z kryształu.

Autor: Technolux

Albo może wystrój biblioteczki na wskroś nowomodny (z plazmą, laptopem), a obok tego stare pióro wieczne ze śladami użytkowania, jednak nie zniszczone. Styl vintage to próba pogodzenia wody z ogniem, przeszłości przynoszącej nam uczucie ciągłości pokoleniowej z doznaniem komfortu, które daje nowoczesne wzornictwo i technologia. Zjawia się taka myśl, iż w tym szalonym jak superszybki odrzutowiec dzisiejszym świecie, jest coś co nie przemija, chociażby to miało być tylko pióro odziedziczone po dziadku.

Dlatego zatem mogą z sobą w jednej alkierzy harmonijnie „koegzystować” lampki nocne nowoczesne i stare łóżko małżeńskie z baldachimem. Oba te przedmioty, zarówno nowoczesna lampka nocna i łóżko po babuni pełnią swą rolę i nawzajem się dopełniają. Stare łoże nadaje pomieszczeniu splendoru a nowoczesna lampka nocna pomaga nam oszczędzić czas (nie musimy chodzić za naftą). Podobne pomysły możemy stosować w umywalni, gdzie dzisiejsza wanna może udawać naruszoną zębem czasu wannę babci, równocześnie oświetlać umywalnię będą nowomodne plafony łazienkowe z żarówkami LED. Niezmiernie ważne jest, aby wszystkie te elementy ze sobą harmonizowały, podkreślając wzajemnie swoje atuty.