Co należy wiedzieć będąc artystą – prawa autorskie

Co należy wiedzieć będąc artystą – prawa autorskie

Współcześnie różnorodni artyści mają o wiele więcej pola do popisu, niż wcześniej. Nie wyłącznie coraz więcej ludzi uczestniczy w odbiorze sztuki, słynne są nowe sposoby i środki przekazu, spośród jakich można wybrać najodpowiedniejsze, lecz też da się korzystać z rozmaitych zadań marketingowych dostępnych w internecie.

Mimo to ma w posiadaniu to też drugą stronę medalu – współcześnie jednakowo rozpowszechnione, jak skorzystanie z twórczości artystycznej, jest nawet zjawisko piractwa internetowego, z którym niemal każdy miał pośrednio bądź wprost do czynienia. Wydaje się, iż to zjawisko jest nie do uniknięcia, są jednak sposoby pozwalające co najmniej na znaczne jego ograniczenie. Nawet, kiedy konkretny artysta zostanie wirtualnie okradziony, ma on – oraz jego dystrybutorzy – prawo do ochrony przed piractwem. W dzisiejszych czasach prawa autorskie pozwalają na unormowaną ochronę wartości kulturowych, i dlatego też zdecydowanie warto z nich korzystać.

Praca przy komputerze

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Jest dużo licznych sposób na ochronę własnych praw autorskich – wiele mimo to zależy od medium, w jakich wytwarza poszczególny artysta.

Po przeczytaniu publikowanego artykułu sprawdź, co posiada porządna treść (https://www.tuv.com/poland/pl/dost%C4%99p-do-rynk%C3%B3w-na-ca%C5%82ym-%C5%9Bwiecie-%E2%80%93-g-markt-kucas-saso-voc.html), która także Cię na pewno zaintryguje, ponieważ komunikaty na niej są równie ważne.

We wszelkich sytuacjach można przykładowo zainteresować się stowarzyszeniami chroniącymi prawa twórców. W momencie, gdy twórca jest fotografem, zdecydowanie powinny go zaciekawić prawa autorskie do zdjęć – da się zorientować się o mnóstwa ciekawych sprawach na ten temat i wiedzieć, czego należy unikać podpisując umowę, która z biegiem czasu jest w stanie okazać się mało sprzyjająca. Istotne dla wielu artystów jest także dobre przestrzeganie prawa w internecie, także wtedy, gdy fotografie są zamieszczane do użytku publicznego, lecz z najrozmaitszymi ograniczeniami – chociażby da się zastrzec, że nie są przeznaczone do użytku komercyjnego. Dzięki temu początkujący oraz średnio doświadczeni fotografowie mogą znacznie się wypromować, bez utraty przy tym szansy na zarabianie.

Autor

Elementarne pojęcie, które warto znać zaczynając zawód w świecie artystycznym to podmiot prawa autorskiego – jest to związane z prawem określenie na twórcę, które wielokrotnie może się wyszukać w umowie. Zdecydowanie dobrze być świadomym, że przedmiotem ochrony prawnej jest nie wyłącznie dzieło artystyczne dostępne w formie artefaktu bądź cyfrowej (chociażby malowidło, płyta z dziełami teatralnymi), lecz także rozmaite prace naukowe albo techniczne – w tym dla przykładu projekty budynków, artykuły w prasie, , jak również programy komputerowe. Z pewnością należy rozgraniczyć autorskie prawa osobiste , a także majątkowe – zazwyczaj bywają mylone, a istnieje pomiędzy nimi trochę znaczących różnic.