Co mogą robić firmy windykacyjne, a co jest niedozwolone?

Co mogą robić firmy windykacyjne, a co jest niedozwolone?

Odzyskiwaniem wierzytelności zajmują się firmy, które na bazie cesji wierzytelności albo należytego upoważnienia, starają się doprowadzić do porozumienia pomiędzy wierzycielem a zadłużonym.

Firmy te działają na zasadach swobody działalności gospodarczej, zatem są normalnymi firmami bez jakichś specjalnych praw.
kosmetyki od Vichy

Autor: Apoteksgruppen
Źródło: http://www.flickr.com
Nektarynki

Autor: Forest & Kim Starr
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starr_070730-7800_Prunus_persica_var._nucipersica.jpg
Podejmowane przez nich działania muszą być zgodne z literą prawa, co reguluje Kodeks Cywilny. Innymi słowy pracownik firmy windykacyjnej ma prawo zapukać do drzwi osoby zadłużonej, jednak w żadnym razie nie może go obrażać, czy tym bardziej nękać, ani uporczywie nachodzić przykładowo w pracy. Nie ma także prawa WChodzić do mieszkania bez udzielenia zgody. Poza tym naturalnie nie posiada także prawa zajmować jakiegoś mienia na rzecz istniejącego zadłużenia. Najlepszym sposobem, jaki mogłaby stosować firma windykacyjna jest polubowne podejście do osoby, która ma jakiekolwiek zobowiązania służbowe. Już sam fakt posiadania zadłużenia jest dla wierzyciela znacznym psychicznym ciężarem, zatem jakieś nachalne czynności mogłyby wcale nie doprowadzić do niczego właściwego. Jeżeli jednak zastosuje się polubowny model biznesowy, to nadzieje na odzyskanie zadłużenia wzrosną.

W praktyce pracownicy firmy windykacyjnej powinni dopomóc dłużnikowi w spłacie zobowiązania na korzystnych dla niego warunkach. Pracownicy powinni pomóc dłużnikowi poprzez rozkład wierzytelności na raty, które nie będą trudne do uregulowania. W tego typu okoliczności firma windykacyjna mogłaby kontaktować się listownie, telefonicznie lub osobiście, ale nie w sposób natarczywy.

Bardzo ważne jest indywidualne podejście do klienta, próba zrozumienia jego problemów i znalezienie wyjścia z zadłużenia. Najlepsze firmy mogłyby również w pewien sposób nagradzać dłużników za punktualne regulowanie rat poprzez prowadzenie specjalistycznych programów bonusowych.