Chryzantemy jako jedne z najbardziej urokliwych kwiatów jesieni – jak je uprawiać?

Te rośliny ozdobne, charakteryzujące się wspaniałymi kwiatami można uprawiać zarówno w domu, jak ina balkonie, tarasie czy ogrodzie. Odmiany niskie idealnie nadają się na obwódki, natomiast wyższe na kwiaty do wazonu, w którym mogą stać nawet cztery tygodnie. Niezwykłą popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, stanowiące barwy akcent zewnętrznych przestrzeni. Szczególnie pięknie wyglądają, gdy pokryje je poranna rosa.

malowidło - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
wizja - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy znane są już od wieków. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z Chin z około 500 lat p.n.e., natomiast w Europie pojawiły się mniej więcej 300 lat temu. Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) należy do rodziny astrowatych i liczy aż około 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy ogrodników możemy dziś wybierać pośród wielu kolorów, kształtów oraz rozmiarów chryzantem – szeroka oferta sadzonek chryzantem. Jeśli chodzi o chryzantemy uprawa jest stosunkowo prosta. Nie ma specjalnych wymagań co do warunków glebowych. Zabiegi pielęgnacyjne także nie powinny stanowić problemu nawet dla początkujących ogrodników. Trzeba zwrócić uwagę, że chryzantemy doniczkowe kwitną na jesieni. Kiedy dni stają się krótsze, wówczas chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a wszystko w rezultacie naturalnej zmiany warunków świetlnych. Okres zawiązywania pąków kwiatowych waha się od 7 do 12 tygodni, zależnie od odmiany.

Jeśli chcemy, by okazale nam wyrosły chryzantemy uprawa (nasiona CBD) musi przebiegać w taki sposób: szykujemy jasne stanowisko pod uprawę (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy będą kwitły krócej oraz są bardzie narażone na suche powietrze), podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a podlewanie musi odbywać się systematycznie (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), należy ostrożne usuwać przekwitłe kwiaty (nie uszkadzając pąków) – tutaj znajdziesz informacje odnośnie uprawy chryzantem. Należy wiedzieć, że w naszym klimacie chryzantemy doniczkowe raczej nie często zimują, z wyjątkiem odmian zimujących w rabatach (Apollo, Cameo, Copycat, Izis, Primrose Button). Do uprawiania w ziemi nadają się jedynie odmiany o małych oraz średnich kwiatach. Konkretne odmiany mogą różnić się nie tylko wyglądem, lecz właśnie odpornością na mróz. Niektóre chryzantemy kwitną od sierpnia do listopada, a jeżeli zima będzie wyjątkowo łagodna to nawet do grudnia.