Brak precyzyjnej ustawy o sprzedaży alkoholu przez sieć jest problematyczny zarówno dla przedsiębiorców jak i dla konsumentów

Brak precyzyjnej ustawy o sprzedaży alkoholu przez sieć jest problematyczny zarówno dla przedsiębiorców jak i dla konsumentów

Sprzedaż towarów alkoholowych przez Net to sprawa wielce kontrowersyjna. W Rzeczypospolitej na dobrą sprawę nie istnieje wyraźny zakaz tego typu praktyk, jednakże sędziowie zdają się wyznawać zasadę, iż jest to działanie nielegalne. Brak rzetelnej ustawy utrudnia uregulowanie tej kwestii.

firma - ogląd

Autor: Prentsa Aldundia
Źródło: http://www.flickr.com

Nie ma co ukrywać, że od wielu lat w naszym kraju znakomicie działa sprzedaż alkoholu przez internet. W sieci znajdziemy bardzo dużo stron internetowych sprzedających najróżniejsze wyroby alkoholowe, korzystają z nich przede wszystkim ludzie, którzy mają kłopot z kupieniem takich produktów w najbliższej okolicy. Spółki nierzadko stosują tak zwany seo copywriting, by ich witryny były bardzo dobrze widoczne dla konsumentów. Najgorszy jest fakt, iż ustawodawca w dalszym ciągu nic nie zrobił w tej sprawie. Aktualne prawo powstało w 1982 roku i nie zabrania jednoznacznie sprzedawania artykułów alkoholowych przez sieć. Nic dziwnego zatem, że marketing w internecie, jeśli chodzi o alkohol, jest bardzo popularny. Marki biją się o ten rynek.

Obecnie sprzedaż alkoholu przez internet jest elementem codzienności. Ludzie bardzo chętnie kupują artykuły alkoholowe w taki sposób, a spółki prześcigają się w opracowywaniu kolejnych metod poradzenia sobie z luką w prawie. W UE większość państw pozwala na takie działanie, przeciw takim rozwiązaniom jest kilka państw, jednym z nich jest Norwegia. Przedsiębiorcy argumentują, że artykuły alkoholowe są częścią naszych powszednich sprawunków, dlaczego więc marketing (odnośnik) w Internecie ma dotyczyć, przypuśćmy, produktów spożywczych, a nie ma prawa być związany, na przykład, z winem. . Nie ma co ukrywać, iż dopóki nieścisłości w ustawie istnieją, a ustawodawcy nie stworzą lepszej ustawy, sprzedawcy będą z tego galimatiasu korzystać.

Nikt wszak nie da rady zakazać takich metod jak seo copywriting i pozycjonowanie stron, by klienci bez problemu mogli trafić na strony oferujące wyroby alkoholowe. . Ciężko się więc dziwić, iż przedsiębiorcy uskarżają się na niekorzystne wyroki sędziów, jeśli prawodawstwo z lat 80. w ogóle nie przewidywało takiej możliwości, jak zakupy przez sieć. Rzeczywistość uległa zmianie, a razem z nią powinno zmienić się ustawodawstwo, aby efektywniej ochraniać zarówno klientów jak i biznesmenów.