Bogata oferta szkoleń z umiejętności miękkich na rynku. Na które warto postawić?

Bogata oferta szkoleń z umiejętności miękkich na rynku. Na które warto postawić?

W pewnym momencie jak grzyby po deszczu wyrosły przedsiębiorstwa szkoleniowe i trenerzy, którzy przedstawiają się jako nauczyciele zdolności miękkich. Część z takich edukatorów albo miejsc szkoli nawet przez internet i przyznaje certyfikat, bez ruszania się z miejsca i konieczności zaprezentowania zdobytej wiedzy. Każdy może dziś dowiedzieć się, czym są negocjacje biznesowe, postawa asertywna, zarządzanie sobą w czasie lub kreatywne rozwiązywanie problemów. Czy jest sens zapłacić za taki rodzaj wiedzy?

szkolenie w firmie

Autor: John Kraus
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiedź na to pytanie niestety nie będzie łatwa i jednoznaczna. Tak się składa, że są zawody, w których umiejętności tego typu naprawdę odgrywają ważną rolę i trzeba je nabyć, by przykładowo – podnieść własne wyniki sprzedażowe albo po prostu własne wykształcenie. Jednakże często mówi się, że warsztaty nie rozwiążą problemu i nie są w stanie nauczyć empatycznego nastawienia kogoś, kto ma dość niski współczynnik empatii albo jest najzwyczajniej w świecie aspołeczny. Umiejętność współpracy z ludźmi również należy mieć, warsztaty typu „profesjonalna obsługa klienta” () z pewnością może pomóc wyrobić sobie pewne postępowania, lecz osobiste cechy charakteru także mają wpływ na wykonywanie danej pracy.

Dla pracowników obcujących z klientem ten typ szkolenia z pewnością się przyda, profesjonalna obsługa klienta to też przydatny wpis do CV na rozmaite stanowiska połączone z pracą w tego typu branżach. Dla pracowników, którzy samodzielnie organizują sobie działania, poleca się warsztaty takie jak: zarządzanie sobą w czasie (). Ludziom rozpatrującym zwroty czy piastującym wysokie stanowiska kierownicze można polecić twórcze rozwiązywanie problemów i kwestie powiązane z szeroko rozumianą komunikacją. Żeby nie dochodziło do starć pomiędzy kadrą a personelem, warto odbyć też szkolenia z umiejętności międzyludzkich.

podczas szkolenia

Autor: BCcampus_News
Źródło: http://www.flickr.com
Negocjacje w biznesie sprawdzą się u osób mających do czynienia z sytuacjami formalnymi, w których należy dokonać wyboru firmy, która ma być podwykonawcą i przeprowadzić negocjacje umowy (zobacz wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę) czy stawek. Tu przyda się też wymienione wyżej twórcze rozwiązywanie problemów (), bowiem podwładni zwykle zwracają się do kogoś wyżej postawionego kiedy nie potrafią dać sobie rady z danym problemem samodzielnie. Na pewno dobrze jest pomyśleć, czy zarządzanie sobą w czasie lub zachowania asertywne to zdolności potrzebne wyłącznie w pracy, czy może także w życiu codziennym i wyszukać odpowiadające nam szkolenie (sale szkoleniowe poznań) i zrobić je dla własnej przyjemności?