Analiza finansów w firmach

Analiza finansów w firmach

Każdy, kto ma własną firmę musi zadbać o kilka ważnych dla jej rozwoju rzeczy. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście utrzymywanie na właściwym poziomie swoich produktów i usług, szukanie nowych klientów, ale również pilnowanie w firmie właściwej finansowej kondycji. Spora grupa właścicieli radzi sobie doskonale z dwoma pierwszymi sprawami, niestety trochę odpuszczając finanse.

Finanse w MŚP

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna na pierwszy rzut oka w spółce wszystko jest w najlepszym porządku, płatności są na czas regulowane i nie ma żadnych zatorów finansowych. Finansowe sprawozdanie, które zgodnie z odpowiednimi ustawami duże firmy muszą zrobić, zapewne wykaże że wszystko wygląda na dobre, ale jeżeli chce się mieć pewność co do stanu finansów firmy, to pożądane jest, żeby przeprowadzić szczegółowy audyt finansowy.

Wielu przedsiębiorców obawia się bardzo audytu, traktując to jako kolejną kontrolę w firmie. Lecz tak naprawdę rolą audytorów nie powinno być zgłaszanie nieprawidłowych rzeczy do organów skarbowych, lecz głównie dokładne skontrolowanie firmowych finansów i pomoc w rozwiązywaniu problemów finansowych i księgowych.

Sektor MŚP a finanse

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Dobrze wykonany audyt pokaże przedsiębiorcom kompletny stan finansów firmy, dowiedzą się także oni, czy procedury są realizowane w zgodzie z obowiązującymi przepisami i standardami. Jeśli audytorzy znajdą mniejsze lub większe nieścisłości, to z reguły zaproponują właściwe środki w celu ich eliminacji. W sytuacji większych firm, spełniających dane warunki, badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta jest obowiązkowe. Bezpośrednio to wynika z ustawy o rachunkowości i nie można z niego zrezygnować bez odpowiedzialności za to.

Jak wykazują badania, coraz liczniejsza ilość małych przedsiębiorstw także decyduje się na przeprowadzenie finansowego audytu. Sprawdzenie przez niezależnych specjalistów dostarcza im wiedzy o stanie swojego przedsiębiorstwa i pozwala na poprawę efektywności działań i ustabilizowanie finansów, a w końcowym efekcie spowoduje, że firma lepiej się będzie unowocześniać.