Aktywny zimowy wypoczynek nie tylko w Tatrach

Aktywny zimowy wypoczynek nie tylko w Tatrach

Mimo pozorów sporty zimowe można uprawiać (jeśli o nasz kraj chodzi) nie tylko w Szczyrku, Zakopanem czy w Wiśle (szczególnie ta ostania miejscowość jest popularna dzięki naszym sukcesom w skokach narciarskich). Dyscypliny takie warto uprawiać także w innych, nie mniej interesujących lokalizacjach, których zwykle nie bierzemy pod uwagę gdy myślimy o wypadzie zimą na narty.

Noclegi w górach

Autor: Els
Źródło: http://www.flickr.com
Nie wszystkim wiadomo że okolice Dusznik­ – Zdroju to wyśmienite tereny do uprawiania – nieco niedocenianej dyscypliny sportowej – biegów narciarskich. Nie są one wprawdzie tak widowiskowe jak narciarstwo zjazdowe, niemniej jednak mają swych zwolenników. Jeżeli zdecydujemy się na nietypowe rozwiązanie i napiszemy w Google frazę: kwatery Zieleniec, wówczas będziemy mogli skorzystać z rozlicznych uroków Dolnego Śląska, jak też z jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w tymże rejonie. Tym osobom które mają chęci do rywalizacji i są wysportowani, sugeruje udział w biegu narciarskim otwartym, tzw. Biegu Piastów. Jest to najstarsza rekreacyjna impreza w narciarstwie biegowym. Organizatorzy przygotowali dużą ilość tras o zróżnicowanym szczeblu trudności, zatem doskonale bawić się będą zawodowcy, jak i troszczące się o zdrowie familie.

domek - Bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com

Rodziny z latoroślami będą prawdopodobnie szukać komfortowej jak też usytuowanej blisko wyciągu kwatery Zieleniec oferuje ich sporo. Możemy tam znaleźć klasyczne pensjonaty żywcem wyjęte z poprzedniego stulecia, czy też modne ostatnimi czasy gospodarstwa agroturystyczne, w których to mieszczanie mogą chociaż na chwilkę zakosztować wiejskiego żywota, bez wysiłku i tych wszystkich – niezbyt atrakcyjnych – robót gospodarskich jak czyszczenie chlewika, wczesne wstawanie by paść zwierzęta, itd. (ta moda przypomina trochę zachwyty nad wsią sprzed przeszło stu laty).

Z kwater w Zieleńcu możemy skorzystać również latem, tym bardziej że lokalny klimat jest szczególny i przypomina alpejski. Nic więc dziwnego że w Kotlinie Kłodzkiej od dawna lokowane były kurorty popularne ongiś w całej Europie. Stąd też dzisiaj można dla przykładu w Dusznikach – Zdroju zachwycać się perłami architektury, lub radować się cudnym parkiem w angielskim stylu.